Sinop'ta Yaşam-İletişimAHMET MUHİP DIRANAS

         Cumhuriyet dönemi Türk şair- lerinden Ahmet Muhip Dıranas, Sinop’la özdeşleşmiş bir edebiyatçımızdır. Ahmet Muhip Dıranas’ın babası Sinoplu, annesi ise İstanbullu ’dur.DevamıDoğayı Bisikletle Keşfedin…


             Modern turizm anlayışı ile birlikte “Ekoloji”, “Yeşil” ve “”Sürdürülebilirlik” gibi kavramların turizm açısından önemi günümüzde gittikçe artmaktadır. Üniversite olarak Sinop Turizmi açısından öncü olmanın sorumluluğuyla, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulumuz bünyesinde bulunan Türkiye’nin edebiyat temalı ilk uygulama oteli olan Ahmet Muhip Dıranas Uygulama Otelimiz, bünyesine kattığı bisikletlerle İlimizin eşsiz doğa güzelliğine sahip ve “Doğa Turizmi” açısından özgün ve zengin imkanları bünyesinde bulunduran Akliman ve Hamsilos Koyu’nu görme fırsatı veriyor. Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’nun planladığı bu proje, “Bisiklet ile Akliman ve Hamsilos Gezisi” sloganı ile hayata geçiriliyor:

“Bisiklet ile otelden yola çıkarak yokuş aşağı kıvrıldığınızda Akliman Piknik Alanı’na gelirsiniz. Piknik alanına uğramak isteyenler deniz ve orman ile içiçe bir alanda piknik yapmanın keyfini çıkarabilirler. Piknik alanını geçtikten sonra sağdaki koyda balıkçı teknelerini seyrederek, deniz seviyesindeki sahili sağ tarafınızda ve ormanlık ağaçları sol tarafınızda bırakarak, yukarı doğru tırmanır ve Hamsilos Koyu’nun o muhteşem manzarası eşliğinde temiz ve taze Karadeniz havasıyla baş başa kalırsınız. Dönüşte Akliman’ın nefis manzarasının tadını çıkarırken bir taraftan da çevrede sizi izleyen insanları selamlayabilirsiniz. Akliman’dan Hamsilos’a bisikletle seyahat etmek ayrı bir keyiftir. Bütün Sinopluları ve Sinop’u ziyaret edenleri bu keyfi yaşamaya davet ediyoruz.”

Bisiklet kullanan bireyler ekonomik sebeplerden çok medeni toplumlara mensup olmanın gereği olarak bisiklet kullanmaktadırlar. Bunun yanında bisiklet, bir spor, eğlence ve ulaşım aracıdır. Birçok insanın çocuk oyuncağı sandığı bisiklet, dünyada gerek gelişmiş, gerekse trafik açısından sıkıntılı ülkelerde ulaşım aracı olarak kullanılmaktadır. Nitekim Amerika'da, Kanada'da, Avrupa'da, Japonya'da; bisiklet kullanan bireyler ekonomik sebeplerden çok medeni toplumlara mensup olmanın gereği olarak bisiklet kullanmaktadırlar.

Bisiklete binmek, bireysel yararlarının dışında, kamusal anlamda da kabul görmekte ve dünyada olduğu gibi ülkemizde de farklı devlet kademelerinde de teşvik edilen bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu unsura farkındalık oluşturmak isteyen Sağlık Bakanlığı, bisiklete binmenin obezite ve fazla kilolardan korunmanın en önemli etkeni olduğunu; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, karbon salınımı olmadığı için ekolojik dengeleri koruduğunu; Kültür ve Turizm Bakanlığı ise doğa sporlarının gerçekleşmesinde hem bir araç hem de alternatif turizm alanlarında bisikletin önemli bir etken olduğunu savunmaktadırlar.

Ancak bisiklete binmenin bu yararlarının yanında, devletin çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarının da desteğini almasına rağmen ülkemizde bisiklete binme oranı %5 gibi küçük rakamlarla ifade edilmektedir. Bu durumun başlıca sebepleri; yaşadığımız şehirlerin motorlu araçları ön plana çıkaracak şekilde inşa edilmiş olması hatta geleceğe yönelik planlamaların da bu yönde ilerlemesi, birçok Avrupa ülkesinde olan bisiklet yolunun ve bisiklet park yerlerinin ülkemizde bulunmaması, toplu taşıma araçlarında bisiklet taşınmasına olanak sağlanmaması ve en önemlisi kişilerin davranış alışkanlıklarının bisiklete binmeye yönelik olmaması olarak göze çarpmaktadır.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen, bütün dünyada hızla yayılan yeşil turizm anlayışına paralel olarak ülkemizde de bisiklet turları, son yıllarda seyahat acenteleri tarafından doğal güzelliklere sahip kırsal alanlarda düzenlenmektedir. Bisiklete binerken, doğal ortamlarda bulunmak, temiz hava solumak, ormanların içinde yer almak, göl, akarsu kenarlarında oluşan güzel manzaraları değerlendirmek, hayvanları kendi ortamlarında gözlemlemek gibi aktiviteler macera tutkunları, sporcular için çekici olmaktadır. Bisiklet kullanarak çeşitli aktiviteler yapan turistler, genellikle doğaya zarar vermeyen ekolojik turizm faaliyetlerini daha çok tercih etmektedirler. Doğaya dair diğer turizm türleriyle birlikte de yapılabilen bisiklet aktiviteleri, özellikleri gereği kırsal kalkınmaya da doğrudan katkı sağlamaktadır. Bu noktadan hareketle başarının ayrıntıda gizli olduğu bilinci ile bisiklet binme bilincinin ülkemize ve insanlarımıza kazandıracağı katkılar göz önüne alındığında, bunun gibi birçok modern yaşam unsurunu destekleyen proje, araştırma ve uygulamanın hayata geçirilmesinin önemi ortadadır. Bizler de Sinop Üniversitesi olarak bünyemizde yer alan Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu ve Ahmet Muhip Dıranas Uygulama Oteli’nin sağlayacağı teorik ve pratik destek ile birlikte, önümüzdeki süreç içerisinde bireylerin yaşam kalitesini yükseltme amacıyla, Sinop ili turizm anlayışını yeni ve farklı uygulamalarla destekleyerek daha özgün projeleri hayata geçirmenin gayreti, heyecanı ve sorumluluğu içerisinde olacağız.

 
Sinop Üniversitesi Ahmet Muhip Dıranas Uygulama Oteli Bisiklet Kiralama Servis Sözleşmesi

http://www.sinop.gov.tr/ http://www.sinop.bel.tr/http://www.sinopkulturturizm.gov.tr/ana-sayfa/1-39430/20130703.html


İletişim:
 Abalı Köyü Akliman Mevkii 57000 SİNOP
Telefon:
0(368) 287 62 00-01
E-mail:
uygulamaoteli@sinop.edu.tr

Sinop Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı 2013