Sinop'ta Yaşam-İletişimAHMET MUHİP DIRANAS

         Cumhuriyet dönemi Türk şair- lerinden Ahmet Muhip Dıranas, Sinop’la özdeşleşmiş bir edebiyatçımızdır. Ahmet Muhip Dıranas’ın babası Sinoplu, annesi ise İstanbullu ’dur.Devamı


50 .KÜTÜPHANE HAFTASINDA OTELİMİZİN KÜTÜPHANESİ AÇILDI.


Kütüphanemiz, 50. Kütüphane Haftası (31 Mart- 6 Nisan 2014) etkinlikleri çerçevesinde 4 Nisan 2014 Cuma günü sade bir törenle açıldı. Açılış kurdelesi, Rektörümüz Prof. Dr. Recep BİRCAN, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmet BERBER, Yüksekokul Müdürümüz Yrd.Doç.Dr. Hasan Hüseyin SATILMIŞ, Genel Sekreterimiz Mehmet ATLI ile Üniversitemizin Akademik Birim Yöneticileri ve Daire Başkanları birlikte kestiler.

Otelimizin ismi, Rektörümüzün Sinop’a ve Sinopluya olan sevgisi ve teveccühü vesilesi ile Sinoplu şair “Ahmet Muhip Dıranas” olmuştur. Bunun yanında otelimiz, Türkiye’nin ilk “Edebiyat Temalı Uygulama Oteli” olması nedeniyle otel içindeki bölümlere de özgün isimler düşünülmüştür. Toplantı salonu ve konferans salonlarına ünlü şairimizin şiirlerinden olan Serenad ve Olvido isimleri verilmiştir. Bu uygulamalar ile Uygulama Oteli’ne atfedilen “Edebiyat Teması”nın içi doldurulmaya çalışılmış ve bu sayede kurumun sahip olduğu teknik ve fiziki imkânların yanında, Otelimizi ziyaret edecek misafirlerin manevi dünyasına hitap edebilecek bir “ruh”u da kazandırmak maksadıyla lobimize okuma köşesi şeklinde kütüphane oluşturulmuştur.

Kütüphanede 300’e yakın kitap bulunmaktadır. Bunlar arasında; Ahmet Hamdi Tanpınar, Ahmet Rasim, Ahmet Ümit, Attilâ İlhan, Behçet Necatigil, Beşir Ayvazoğlu, Can Yücel, Elif Şafak, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Goethe, İskender Pala, Jules Verne, Nazım Hikmet, Necip Fazıl Kısakürek, Refik Halid Karay, Rıfat Ilgaz, Sabahattin Ali, Yahya Kemal, Yaşar Kemal gibi değerli şair ve yazarların eserleri de yer almaktadır.

Bugün bilgi, toplumlarda bir güç haline gelmiştir. Bu güce sahip olanlar ve sürekli geliştirenler toplumlara yön vermektedir. İlahi kaynaklı dinleri incelediğimizde ilmin ve ilim adamlarının hep değer bulduğu görülecektir. Bu dinlerden İslam, Kur’an-ı Kerim’de insanoğluna ilk emri “Oku” olmuştur. Âlak Suresindeki bu ayette ilme sahip olmanın, okumanın insana Allah’ın bir emri olduğu anlaşılmaktadır. Yine Hz. Peygamberin “ İki günü eşit olan ziyandadır.” hadisi şerifinde okumanın, ilim öğrenmenin hayatın her döneminde ve sürekli olmasının tavsiye edildiği görülecektir. İlmin, insana Allah’ın ihsanı olduğu, insanların öğrendikleri sayesinde doğruyu yanlıştan ayırabileceği ve sayede dünyada gözyaşının yerine sevincin, şiddetin yerine sevginin, zulmün yerine adaletin, silahın yerine kalemin hâkim olmasını sağlayacaktır. İnsan okudukça ilim ve irfan sahibi olur. İstikamet sahibi olur. İtibar, istikrar, irade, itidal sahibi olur. İlham kaynağını bulur. Hayatını inşaa ve inkişaf eder. Geliştikçe de olgunlaşır. Hayatı okuyan, okuyabilen insan kitap okur. Toplumların ve ülkelerin gelişmişlik düzeylerini okuma oranları belirlediğine göre, insan olan okur, okumalıdır da…

Bu düşünceler ile kurduğumuz kütüphanemiz, yemek öncesi ve sonrasında misafirlerimizin ruhunu da besleyecektir. Ayrıca Otelimizdeki kütüphane ile birlikte ülkemizdeki diğer işletmelere örnek olacak farklı bir anlayış da ortaya çıkacaktır.

http://www.sinop.gov.tr/ http://www.sinop.bel.tr/http://www.sinopkulturturizm.gov.tr/ana-sayfa/1-39430/20130703.html


İletişim:
 Abalı Köyü Akliman Mevkii 57000 SİNOP
Telefon:
0(368) 287 62 00-01
E-mail:
uygulamaoteli@sinop.edu.tr

Sinop Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı 2013