Türkiye Turizm Stratejisi 2023 Eylem Planı içerisinde yer aldığı üzere, ülke çapında alternatif turizm türlerinin geliştirilmesi, yöreye özgü turizm ürünlerinin birbiri ile etkileşiminin sağlanarak, ucuz ürünler yerine marka haline gelen turizm bölgeleri oluşturulması birincil amaçlardandır. Bu anlamda sahip olduğu doğal güzellikler, ekolojik unsurlar, tarihi ve kültürel öğeler bakımından zengin olan Sinop, zamanın önemli kişiliklerini ağırlamasının yanı sıra, Türk Edebiyatı için büyük önemi olan bir yazarın da memleketidir. Alternatif turizm anlayışını büyük ölçüde teşvik edebilen bir yapıya sahip, kültürel bir unsur olan ve Avrupa’daki birçok ülkede binlerce turist hareketliliğine sebep olan edebiyatın, ülkemizde de hak ettiği önemi görmesi gereğinden hareketle, Uygulama Otelimize Üniversitemiz almış olduğu yönetim kurulu kararı ile 02.04.2013 tarihinde Sinoplu olan değerli edebiyatçı “AHMET MUHİP DIRANAS”ın ismini vermiştir. Bunun yanında otelimiz, Türkiye’nin ilk “Edebiyat Temalı Uygulama Oteli” olacaktır. Oluşturulacak kütüphanesinin yanı sıra, otel içindeki birimlere özgün isimler verilerek genel alanlarda da yapılacak düzenlemeler ile ülkemizdeki diğer işletmelere örnek olacak farklı bir konsept ortaya çıkacaktır.

Sinop Üniversitesi “Ahmet Muhip Dıranas Uygulama Oteli”, zengin flora ve fauna çeşitliliği ile ülkemizin 22. Tabiat Parkı olan “Hamsilos Tabiat Parkı” sınırlarının hemen öncesinde yer alan, yeşil ile mavinin bir araya geldiği muhteşem bir ekoloji içerisinde bulunan ve Sinop Yarımadası’nı karşıdan seyir fırsatı veren eşsiz bir konuma sahiptir. Uygulama otelimiz Sinop Havaalanı’na 6 km., otobüs terminaline 8 km. ve il merkezine ise 12 km. uzaklıkta bulunmaktadır.

Uygulama Otelimiz 58 standart ve 5 tane Süit oda olmak üzere toplam 63 odaya ve 135 kişilik yatak kapasitesine sahiptir. Standart odaların büyüklüğü 15 m2, suit odalar ise 35 m2’dir. Tüm odalarımızda kalorifer, merkezi klima sistemi, 24 saat sıcak su, telefon, TV, internet, mini bar bulunmaktadır. Uygulama otelimizde 130 kişilik alakart ve 110 kişilik açık büfe restoran olmak üzere iki ayrı yemek salonu bulunmaktadır. Oda+Kahvaltı sistemiyle hizmet veren otelimizde, misafirlerimiz öğlen ve akşam yemeklerinden de ekstra ücret ödeyerek faydalanabilirler. Otel binası içerisinde çeşitli bölümlerden oluşan mutfak departmanının yanı sıra, çamaşırhane bölümü, kat ofisleri, sistem ve santral odası, teknisyen ve personel odaları da mevcuttur. Yerel ve ulusal düzeyde gerçekleşecek toplantı ve konferanslar için 238 kişilik konferans salonu, 50 kişilik toplantı salonu ve çalışma ofisi bulunmaktadır. Ayrıca 30 araçlık açık otopark da vardır.

Sinop’un geçmişten günümüze kadar ihtiyaç duyduğu ulaşım olanaklarının, karayolu çalışmalarında giderek sona gelinmesi ve yenilenen havaalanı ile yakın zamanda önemli ölçüde iyileştirilecek olması, bölgeye olan turizm talebinin de olumlu şekilde etkilenmesini beraberinde getirecektir. Bu noktada ortaya çıkan talebe yönelik, modern otelcilik standartları ile misafirlerine konaklama, yiyecek-içecek hizmeti sunacak olan uygulama otelimiz, turizmin en önemli unsuru olan müşteri memnuniyetini sağlayacak kaliteli hizmet anlayışı sunma, mesleki ahlâk koşullarını yerine getirme ve problem çözme odaklı çalışma felsefesi ile Sinop turizmine yön veren bir kuruluş olmayı amaçlamaktadır.

Ahmet Muhip Dıranas Uygulama Otelimiz, bulunduğu konum itibarıyla, doğa yürüyüşü tutkunlarını, kuş gözlemcilerini, sportif olta balıkçılarını, Sinop’a özgü bitki ve hayvan çeşitlerini fotoğraflamak isteyenler ile yöre kültürünü merak ederek bölgeye gelen ziyaretçiler için de bulunmaz bir alternatiftir.

Açılan yeni birim ve merkezler ile her geçen gün hızla gelişen Sinop Üniversitesi, Ahmet Muhip Dıranas Uygulama Oteli ile de farklı bir ayrıcalık kazanacaktır. Kuzeyin parlayan yıldızı olan Sinop Üniversitesi, sahip olduğu bu kuruluş ile giderek profesyonel bakış açısı kazanan Türkiye turizm sektörüne, hem nitelikli eleman yetiştirme, hem sektörel anlamda katkı sağlama hem de örnek bir işletme olarak önemli katkı sağlayacaktır.

Uygulama otelimiz, Üniversitemizin turizm bölüm ve programlarında eğitim öğretim gören öğrencilerin mesleğe yönelik bakış açılarını hem sektörel hem de bilimsel açıdan geliştirerek, bölgenin ve ülkenin ihtiyaç duyduğu nitelikli turizm personeli ve yöneticisi ihtiyacını karşılamayı ilke edinmiştir. Bu ilke doğrultusunda, müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutarak, hem bölgemiz hem de ülkemiz için önemli bir değer olmayı amaçlamaktadır.