KUM ZAMBAĞI ALAKART SALONU

Nergisgiller ( Amaryllidaceae ) familyasından, kıyı kumullarında yetişen, uzun şerit şeklinde yeşil yaprakları olan ve yaz sonunda açılan kokulu beyaz çiçekleriyle dikkat çeken soğanlı bir bitkidir. Akdeniz kıyıları ile Karadeniz’ in güney ve güneybatı kıyılarındaki kumul ekosistemlerinde yetişir. Akdeniz Havzası’ nda yaygın bir yayılış alanı olmasına rağmen nesli tehlike altındadır. Toplanması ve yurt dışına çıkarılması yasaktır. Sinop’ tan Ahmet Muhip Dıranas Uygulama Oteli’ ne uzanan Akliman sahilinde doğal olarak yayılan kum zambakları, Akliman sahilini yaz sonunda bembeyaz çiçekleriyle süslemektedir. Ahmet Muhip Dıranas Uygulama Oteli’ nin Akliman manzaralı alakart salonuna, farkındalık yaratmak amacıyla “Kum Zambağı” adı verilmiştir. Lütfen kum zambaklarının çiçeklerini koparmaktan, soğanlarını sökmekten ve bu nadide bitkilere zarar vermekten kaçınınız.

Kum Zambağı Alakart Salonu, 130 kişilik kapasiteye sahip olup, Ağustos ve Ekim aylarında çiçeklenen Kum Zambakları ve denizle bütünleşmiş Sinop manzarası ile birlikte keyifle yemek yiyebileceğiniz bir ortamdır.

Büyük çaplı konferans & toplantı ve seminer gibi etkinliklerde 238 kişilik Olvido konferans salonumuz ve tiyatro düzeninde 60 kişilik Serenad toplantı salonumuza ilave olarak yine tiyatro düzeninde 60 kişilik konferans salonuna dönüştürülebilmekte, barkovizyon cihazı, ses sistemleri, dizüstü bilgisayar vb. sunum cihazlarıyla desteklenmektedir.